You can buy 5 cans for green beans at the vilage market for $2.80 .You can buy 10 of the same cans of beans at sam club for $7.50.Which place is the better buy?

Relax

Respuesta :

$2.80/5= $0.56 per can at the village market

$7.50/10= $0.75 per can at the sam club.

Therefore the village market is cheaper and better to buy