Choices A, C, E should be selected.
Calculation of no of pounds of bananas:
Since the prices are proportional, so here we divide any price by the corresponding number of pounds to determine the unit cost.
So,
$1.47 ÷ (3 lb) = $0.49/lb
The unit cost is $0.49 per lb.
Now we look in the choices
A $0.98 ÷(2 lb) = $0.49/lb  Â
B $4.45 ÷(7 lb) = $0.64/lb   Â
C $2.94 ÷(6 lb) = $0.49/lb  Â
D $0.54 ÷ (1 lb) = $0.54/lb Â
E $3.92 ÷(8 lb) = $0.49/lb  Â
Learn more about the cost here: https://brainly.com/question/21674071