tankhill7392 tankhill7392
  • 13-04-2019
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $4 per pound and peanuts cost $2.50 per pound. If you mix 4 pounds of cashews and 4 pounds of peanuts, what is the total cost of one pound of the mixture?

Relax

Respuesta :

Dericktopsom Dericktopsom
  • 13-04-2019

$6.50 per pound $4.00 +$2.50=$6.50

Answer Link

Otras preguntas

The simple interest on $15,000 for 4 yearsis $8, 100. Calculate the rate percent per annum.​
Another name for computer programs
What is the value of x?
By decreasing each dimension by 2 units, the area of a rectangle decreased from 40 square feet (on the left) to 16 square feet (on the right). Find the percent
Which statement about the members of a population that live long enough to reproduce is consistent with natural selection? A.They transmit characteristics aquir
Which statement correctly analyzes how the passages work together to develop a central idea?
please help me i need to pass
Please help me need to past!
Why do you think it is important to protect many different habitats?
I’m really in an emergency I cannot find one person that knows the answer to this can anybody please tell me