A store sells 1/4 pound of beef for $0.75. If u are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers,using the unit rate,
How much would it cost? Explain.

A store sells 14 pound of beef for 075 If u are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgersusing the unit rate How much would it cost Explain class=

Respuesta :

1/4 pound beef, b = $0.75

=》 6 pounds beef = (6)/ (1/4) × b

=》 6 pounds beef = 24 × $0.75 =$18.00