xaguax5409 xaguax5409
  • 15-02-2019
  • Mathematics
contestada

Pepper Jackie filled up her 10-gallon gas tank for $5.50. How much did thebgas cost per gallon l

Relax

Respuesta :

OmegaAzzy
OmegaAzzy OmegaAzzy
  • 15-02-2019

We can simply divide 5.5 by 10 to find the unit price.

5.5/10 = 0.55

Each gallon costs $0.55.

Answer Link

Otras preguntas

Melissa used her credit card to buy a $745 refrigerator. She kept the refrigerator for exactly nine years, during which time it consumed an average of $0.19 of
solve: 3(2x+1)-2(x+5)-5(5-2x)=16 value of x?​
Can you help me understand all this... 1.1,-0.1,-1.3,-2.5,-3.7,-4.9,-6.1,-7.3
English what is parallelism?
What type of story is “A Bundle of Sticks”? fable folktale myth tall tale
Martin has a very low tolerance for alcohol- two beers and he's falling down drunk. this is likely at least partly linked to a small amount of which organelle i
Explain the weekly activity requirements for adults and what exercises and activities one can do to meet these requirements ?
Random sampling eliminates_____ in choosing a sample.
What’s the average elevation at Corpus Christi and Beaumont ?
What is a difference between an authoritarian government and a democratic government? A) In authoritarian governments, the people rule. B) In authoritarian gove