zahmirlopez zahmirlopez
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

jason bought a soft drink for 4 and 6 candys bar he spent a total of 28 dollars how much did each candy bar cost?

Relax

Respuesta :

bohlandl bohlandl
  • 14-01-2019

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

first take 28 and subtract 4 which equals 24. you have 24 dollars left and buy 6 candy bars so take 24 divided by 6 which equals 4$ per each candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

misty bought 3 cd's.the country music cd cost $12.the roc cd cost 2/3 as much as the country music.the platinum edition cd cost twice as much as the rock cd. wh
the length of the race on sunday was 2 km. what is the length of 4 of those same races in meters?
the length of the race on sunday was 2 km. what is the length of 4 of those same races in meters?
factor out the coefficient of the variable: 3/8d + 3/4
Which of the following cities is considered one of the fastest growing cities in the world?
how many hours are in 186 minutes explained in as a mixed number or decimal
The broad flat valley through which a river flows is a..?
How can elements be identified
2x+3y=11 Solve for x and y
which of the following occured last in 1867 ?