a store has apples on sale for $3.00 on two pounds . how many pounds of apples can you buy for $9 if an apple is approximately 5 ounces how many apples can you buy for $9 explain your reasoning

Relax

Respuesta :

Answer: You can get 6 pounds of apples and approximately 19 apples.


Step-by-step explanation:

There are 16 ounces per pound so 6 pounds is 96 ounces

96/5 = 19.2