ANWSER NEED ASAP 2 pounds of peaches cost $4.50 5 pounds cost $11.25 and 10 pounds cost $22.50 show that the relationship between the numbers of pounds of peaches and the cost is a proportional relationship write an equation for the relationship. So solve the question as well.

Respuesta :

Answer:


Step-by-step explanation:

4.50 /2 = 2.25


11.25/5 = 2.25


22.50/10 = 2.25