Lucy bought a 40-ounce bottle of vegetable oil for $7.69. She used 65% of the vegetable oil in three weeks. For the amount of vegetable oil she used in three weeks the approximate cost was?

Relax

Respuesta :

Answer:

$4.94

Step-by-step explanation:

First divide 7.69 by 40 to find the price of one ounce.

7.69/40=0.19225

Rounded it will be $0.19 per ounce.

Now multiply 40 by .65

40 x .65 = 26

So there is 26 left, now multiply .19 by 26

.19 x 26 = 4.94

So the price of what's left is $4.94