qsadada
qsadada qsadada
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada



Write a function rule to represent the situation.


the total cost C for
g

gram
of
cheese
if each
gram
costs
​$3.09



Write a function rule using C and
g
as variables.


.. ​(Type an​ equation.)

Relax

Respuesta :

gpryzmenski gpryzmenski
  • 16-10-2018

Answer:

g(3.09)=C

Number of Grams of Cheese times 3.09 will = Cost

Answer Link

Otras preguntas

the difference of a number and sixteen A n+16 B n-16 C 16n D n/16
Each day Sheila doubles the number of push-ups she did the day before on the fifth day she does 2•2•2•2•2 an exponent to write the number of push ups nsheila do
elements in the same period have
These elements are best known for helping performers memorize an epic poem. A. supernatural elements and poetic language B. detailed descriptions and informal l
What is a bond called that shares electrons between two neutral atoms? A. Polar bond B. Covalent bond C. Metallic bond D. Ionic bond
What is 9/10 - 3/10 in simplest form?
describe how to convert from a larger unit to a smaller unit
Does a cell energy from when a molecules diffuse in or out of the cell
What is the answer to under the constitution power is divided between fedral and state goverments
4.05 as a mixed number