kirvy01p9pogx kirvy01p9pogx
  • 15-08-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for 7.96 for 5 pounds

Relax

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 15-08-2018

The price for 5 pounds is $7.96. To find the unit rate, you have to divide the price by the amount(pounds).

[tex] Unit\ Price = \frac{Price}{Amount} [/tex]

The price is $7.96, and the amount is 5 pounds.

Divide

[tex] 7.96 \div 5 = 1.592 = 1.59 [/tex]

The unit price is $1.59

Answer Link

Otras preguntas

need help pretty please
Eloisa --- muy inteligente. fue eran era fueron
A u.s. national recycling program is made difficult by: question 10 options: the way most paper with print is made in the u.s. the fact that each type of tras
Suppose a fish loses its top fin during an encounter with another fish. How will this most likely affect the injured fish? It will not be able to take in as m
Which point on the number line best represents square root of 22? A. 5.8 B.5.2 C.4.7 D.4.2
What is the exponential regression equation that fits these data? ​
the suffix -iasis means _____.a. the study ofb. repairc. a condition d. incision​
11-15+4+13 jdhudbchd zisbdix
Select the correct answer from each drop down menu
each of the dimensions of a pyramid are doubled. What is true about the volume of the new pyramid?