arii630
contestada

A pack of 30 pencils cost $7.97 and a pack of 12 pencils cost $4.77. which is better? how do you know?

A pack of 30 pencils cost 797 and a pack of 12 pencils cost 477 which is better how do you know class=
Relax

Respuesta :

$7.97 : 30 = only cost $0.26/pencil
$4.77 : 12 = cost $0.39/pencil

That's means a pack of 30 pencils is cheaper than a pack of 12 pencils. Of course a pack of 30 pencils is better to buy.