thatguy6274 thatguy6274
  • 15-05-2024
  • Business
contestada

A restaurant has $312,500 in sales for the first quarter of the year. Its food cost for the quarter is $98,750. What is the restaurant’s food cost percent?

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

A process with less than 100% efficiency is?
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.
What is the abbreviation for the Appalachian mountain