chees7738 chees7738
  • 16-01-2024
  • Mathematics
contestada

Sally feeds her cat gourmet cat food that costs $1.24 per pound. She combines it with cheaper cat food that costs $0.40 per pound. How many pounds of cheaper cat food should she buy to be added to 5 pounds of gourmet cat food, if she wants the average price of her mixture to be $1.00 per pound?

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

Prove that if a^x=b^y=ab^xy then x+y=1
Write the equation of each line in slope-intercept form
Help me out please an thank you
What conclusion can you draw from this map? 1. Slaves were in South America 2. The 13 colonies were founded on the western boarders of North America 3. The Am
evaluate three ways in which employment will minimise stress​
what are the problems of technolgy tracking our movements
Match each value of a to its equation.
The two tables below show the amount of tip, y, included on a bill charging x dollars. Restaurant B Restaurant A 10 20 30 10 25 50 75 1 2 3 EN Which compares th
Either Oscar or Juan has an appointment ​
In a triangle, the measure of two angles is 95° and 55°, then the third angle is the correct answer will get brainliest