mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

How do you properly annotate a text, story or poem?
Using the rules below,select ALL compounds that are soluble
Please answer ! Polynomials and Factoring problems. Thank you!
What is the molecular mass
The graph of f(x) is shown.What is the value of f(-3)?
Will give brainliest!!! It's is an application problem for exponential functions. I am getting a bit confused with the year. I think the year is supposed to be
Male mosquitoes have an average life span of approximately ten days. Write the autobiography of Mr. Monty P. Mosquito detailing his life from birth to death. 3-
PLEASE HURRY What is one technology that has contributed to human population growth in the past that could hinder it in the future? How will this happen?
If viewed at the correct time and in the right conditions, asteroids, comets, and meteors are all visible to the nked eye. true or false
can someone help me pls? it helps a lot with my grades. (: