sirmarkas20 sirmarkas20
  • 13-12-2022
  • Mathematics
contestada

Mary and Dan each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies from the same store. Mary spent $140 on 14 rose bushes and 10 pots of ivy. Dan spent $24 on 2 rose bushes and 2 pots of ivy. What is the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy?​

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

how did industrialization affect the way people live in the United States
For a greater holding power crossing the securement strap is acceptable ?
When war erupted in Europe in 1939, the response of the United States was
A bicameral legislature, by definiton, meets once every two years. True False
what type of climate has a low precipitation and. a got or cold temperature
which mode of reproduction is matched correctly with its description? 1.transduction-virus transfers genes from one bacteria to another 2.conjugation- involve
what is the ratio of 4m to 8m? Please explain how you get this.
Which of the following companies offers the greatest total employment compensation? Company A Company B Company C Company D Gross Pay $37,600 $36,800 $38,100 $3
what is one reason the government has only limited control of its spending
what body of water seperate mainland China from the Korean Peninsula