littlered8088
littlered8088 littlered8088
  • 15-11-2022
  • Mathematics
contestada

The wholesale price for a pair of shoes is $4.50. A certain department store marks up the wholesale price by 50%. Find the price of the pair of shoes in the
department store.
Round your answer to the nearest cent, as necessary.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

Prepackaged rolled oats cost $4.96 for a 42 ounce container. What is the unit price of the rolled oats?
Solve, using the substitution method. y + 2x = 7 14 – 4x = 2y A. The solution is (1, 5) B. The solution is (21, 0) C. There are an infinite numbe
What is the limiting reactant if 70.0 g of C7H6O3 and 80.0 g of C4H6O3 react?
help help how do you sleep
Kiki's family drank a total of 42.5 gallons of milk in January and February. Her family drank 5.3 gallons more milk in February than in January. How many gal
Please solve 16 and 17! I don't have much time to do my homework tonight.
what is a way of saying something indirectly so that it is less offensive
Caesar's Rise and fall of power in Rome PLEASE
As the human population grows, what happens to our natural-resource requirements?
Which metal is most likely to form more than one kind of positively charged ion? sodium (Na) barium (Ba) nickel (Ni) magnesium (Mg)