leahjkings7
leahjkings7 leahjkings7
  • 15-10-2022
  • Mathematics
contestada

Kayla notices that she can buy snacks
and candy in bulk at the grocery store.
The snacks she wants to buy cost $1.29
per kilogram.
Write a formula that that will help Kayla
determine how much she'll have to pay if
she buys food in bulk.
Let's let
t = total price
k = number of kilograms of food

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

danica has laid out floor tiles so they form a rectangle with a perimeter of 18 inches. what is the difference between the greatest and least possible areas of
Wright a trinomial that has 9 x squared as the GCF of its terms
6=j/8 What is the answer to that
How did Ancient Rome conquer and rule so much territory for such a long time? What were the most important factors in the stability and longevity of Rome’s powe
your paycheck each week is $500 if you want to save $2000 in one year how much should you set aside from your check
an organism like a green plant that can make its own food is called what?
can you help me with prime and compsite numbers
write each expression as the product of two factors   1x3+7x3=
how did African Americans challenge segregation after World War 2
can you help me with prime and compsite numbers