YoungTadoe7848 YoungTadoe7848
  • 13-10-2022
  • Business
contestada

freese inc. sells a product for 650 per unit. the variable cost is 455 per unit, while fixed costs are 4,290,000. determine (a) the break-even point in sales units and (b) the break-even point if the selling price were increased to $655 per unit.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

What does Assiette in English
A recipe requires 5 cups of corn starch. You can only measure using 2/5 cups. How many 2/5 cups are needed for this recipe? Leave answer as an improper fraction
What is communication ​
_______________ is the enlargement of muscle fiber cross-sectional area, and _______________ is the increase in the number of muscle fibers via longitudinal fib
Ellie makes 12.5% commission through selling makeup. If her total sales last month were $1.840, what will be her take-home pay?
A strong, positive correlation between ice cream sales and shark attacks does not imply that eating ice cream causes shark attacks. Why?
What is the surface area of the figure?144π cm²12π cm²36π cm²24π cm²
Find equation of the line below!! ):
Write an equation for the line that passes through (3, 7) and (4, 9)
what is the measure of the missing angle? thanks!