Tea that sells for $2.00 a pound is mixed with a different tea that sells for
$5.00 a pound to produce 40 pounds of a custom blended tea that will
sell for $4.25 a pound. How many pounds of the less expensive tea
should be used in the mixture?
(1) 10
(2) 15
(3) 25
(4) 30


Plssss help help help hello help help help

Relax