bp8bgtkxpy bp8bgtkxpy
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 2 pounds of almonds and 6 pounds of jelly beans, the total cost is $22. For 5 pounds of almonds and 3 pounds of jelly beans, the total cost is $16. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

An elevator does 9.75 x 10(4) J of work on a person riding up to another floor. How much energy does the person gain
find the length of a side and perimeter of square those area is 256 square​
Work out the length x. 14 cm 7 cm Х​
what times itself is 2.82843
Calculate the equation of the line if two points are (1,6) and (5,0). Explain
Choose one of the following topics and write an essay of at least 200 words. 1. Where does the crisis that changes Aronnax's evaluation of Captian Nemo occur? D
If today is Tuesday, May 6, this year July 4 will fall on a _____ (A) Sunday (B) Monday (C) Thursday (D) Friday
i know it’s kinda all hard to see. i have many more questions like this and i can’t do graphs to save my life.. pls help !!
Who was Dr. Joseph Bell?
Explain the charge, the location and the size of protons, and electron.