claregeorgia1 claregeorgia1
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

Pippa owns a snack bar.
She uses 3/5 of a kilogram of spread each day.

Spread costs £3.20 for a 1 kilogram tub and £6.15 for a 2 kilogram tub.
Pippa buys enough spread to last for 14 days.
What is the lowest price Pippa can buy this spread for?
Show your working.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

divide 30 into a ratio of 3:2
14/100 in simplest form
What would the speaker in Robert Frost's "Mending Wall" do if he could?   A. plant both
All of the following are correct EXCEPT: a. China now encourages families to have many children. c. China tries to regulate religion to encourage unity. b. Mao
how does SAFFIR put out fires?
A strawberry plant is an example of a plant that can reproduce through the process of vegetative reproduction. Are the offspring of the strawberry plant genetic
Describe three types of vesicles.
Describe what happens during the second stage of the cell cycle in a eukaryotic cell
After the election of 1890, organized groups supporting farmers called for the formation of a third party that became generally known as the _______ Party? A.
ΔABC is right-angled at A and |AB|=2|AC|. Prove that |BC|^2=5|AC|^2