kadar31001 kadar31001
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose the cost to produce 100 units of a product is $5000, and the cost to produce 125 units is $6000. if cost c is linearly related to output q, find an equation relating c and q.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

The moon is about 240,000 miles from earth . What is the distance written as a whole number multiplied by a power of ten
How did world war 1 hurt business in Europe even after the war
An amoeba divides into two identical daughter cells. They have exactly the same characteristics as the parent amoeba. Which best describes the amoeba’s division
during the reign of whose reign was Palace of Versailles built?
Describe two methods for converting a mixed number to a decimal
How did Hinduism evolve in India during the classical time period?
100-99+98-97+96-95+...+8-7+6-5+4-3+2-1
Give 2 examples of the following relationships between organisms - producer/consumer, -predator/prey, mutualis parasitism
What's the answer for 19-3(12a-16)
what type of number is 3.14