florencemarti161 florencemarti161
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada


Suppose you want to fill nine 1-lb tins with a snack mix. You plan to buy almonds for 2.45/lb , peanuts for 1.85/lb , and raisins for .80 /lb . You want the mix to contain twice as much nuts as raisins by weight. If you spend exactly 15 , how much of each ingredient should you buy?

a. How many equations do you need to represent this situation?

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

what is the unit rate for 14lb for 2.99
Select all that apply. Once an egg has been fertilized, _____. a a zygote is formed b a barrier to other sperm forms immediately c new genes are formed d cytopl
How do you find the column of a sphere
54 ÷ (|-35| + -29) – -28
What is the difference between the Athenian democracy vs the Modern day democracy?
Which of the following statements is false about city tenements during the late nineteenth century? A. People lived in sanitary conditions. B. People liv
Can someone please explain how to solve these two math equations? 2x^2-3x-35=0 56z^2+2=22z
What is one cause of scarcity
Is oxygen a product or a reactant of photosynthesis?
The south african gornment consists of 5 democratic structure - essay clarifying the different roles that each of these roles play in society