boiboiboi41
boiboiboi41 boiboiboi41
  • 11-09-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost, C(x), for manufacturing x units of a certain product is given by
C(x) = x² - 19x+60
find the number of units manufactured at a cost of $8900.

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

How long will it take to travel 200 km traveling 10 m/s ?
What is an organism’s niche?
Which did not pollute cities during the late 1800s? A. too many automobiles B. coal C. inadequate sewer systems D. horses is it D?
14 percent of 81 is what number?
if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?
I need help with integers
Oprah makes $159.00 per day plus an additional 6% commission on her sales. Which equation could be used to find how much Oprah made in one day, r, if she sold x
The equator runs north-south roughly through the middle of the continent of Africa.
what is y=x-7 3x-3y=21 by solving by substitution
If 48 is added to one-third of a number, the triple of the number is the result. What is the number?