Josiah and his children went into a grocery store and he bought $15 worth of peaches and mangos. Each peach costs $0.50 and each mango costs $1.50. He bought 2 more mangos than peaches. Graphically solve a system of equations in order to determine the number of peaches, x,x, and the number of mangos, y,y, that Josiah bought.

Relax

Respuesta :

ahwuda

Step•BY•Step Explanation~|

♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡

y=1.50

x=0.50

¹

1.50

1.59

______+

3.00

0.50

_____+

3.50

Answer:♡~

3.50

HOPE IT HELPSS

Otras preguntas