Norahreilly2010 Norahreilly2010
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. What is the cost of 1 pound? PLZZ I REALLY NEED HELP!

Relax

Respuesta :

anasweeney43 anasweeney43
  • 12-11-2021

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

7.20/8 = $0.90

Answer Link

Otras preguntas

Hydrogen can reduce copper oxide but not aluminium oxide explain​
What did the Native Americans use to fight other people in war?
Order the decimals from least to greatest... -1.5 0.25 -0.75 2 2.250
please assist with these problem​
find the midpoint of the line segment with the given endpoints.2) (1,5) (-4-5)​
Which statement defines a function correctly
how do you get infected with AIDS
PLLLLLLLLZ HELP In order to categorize a margin as active or passive, you must have information about________. Question 10 options: the permeability of the marg
Denise’s cell phone plan is $29.95 per month plus $0.10 per minutes for every minute over 300 minutes of call time. Denise's cell phone bill is $99.95. For how
divide (-2x-3+8x^2) by (1+4x) a) -2x +1 - 2/4x+1 b) 2x -1 + 2/4x+1 c) 2x -1 - 2/4x+1 d) 2x -1 - 4/4x+1 thank you!!