Bananas cost $2 a bunch and apples cost $0.75 each. If “b” represents the number of bunches of bananas and “a” represents the number of apples, which of the following expressions represents the total cost?

2.75ab
2b + 0.75a
2.75b + a
2.75(b + a)

Relax

Respuesta :

Answer: 2b + 0.75a

Step-by-step explanation: