DVDs are on sale for $24 each. Which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 DVDs?
Group of answer choices

(4 + 20) x (4 + 4)

(4 x 20) x (4 x 4)

(4 x 20) + (4 x 4)

( 4 + 20) + (4 + 4)

Relax

Respuesta :

( 4 + 20) + (4 + 4) is the answer

Answer:

(4 x 20) + (4 x 4)

Step-by-step explanation:

24x4= 96

(4 x 20) + (4 x 4)

   80.   +     16= 96