Foxzzdffg
Foxzzdffg Foxzzdffg
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is $47.25. What is the unit price?
The unit price is
per scarf.

Relax

Respuesta :

johnnyvaljean24601
johnnyvaljean24601 johnnyvaljean24601
  • 14-02-2021

Answer:

$6.75

Step-by-step explanation:

To find the unit price, just divide the total price ($47.25) by the quantity (7).

[tex]\frac{47.25}{7} = 6.75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

introductions of debate​
NO LINKS!!!53 & 54. State the center and radius of circle. Then graph the circle below ​
What percentage of maximum heart rate is represented in zone 3 cardiorespiratory intensity?
Describe the pattern in your own words:;1;4;9;16;25 and write down the next five terms​
If a fair die is tossed 300 times, how many outcomes are expected to be 6?
53. The graph below shows the changes in the number of species in an ecosystem. Which event was most likely the cause of the changes in species diversity in thi
Graph the equation and create a equation
What did the homestead strike show
14. a) Calculate 27 + (42 ÷ 7 + 3) ÷ 3 …………………………………… b) Work out 18 (66 – 10) ……………………………………… c) Write the missing number to it correct. 9 + 7 x …………..
can someone pls explain urgent!!​