acidbvby
acidbvby acidbvby
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $3 to buy 2 bags of rice, how many bags of rice can you buy with $12?

Relax

Respuesta :

wadfasd
wadfasd wadfasd
  • 15-10-2020

Answer:

so 3x_=12   3x4=12   2x4=8   8 bags of rice can be bought with $12

Step-by-step explanation:

Answer Link
ehans2058
ehans2058 ehans2058
  • 15-10-2020

Answer: 8 bags

Step-by-step explanation: 3*4=12 and 2*4=8

Answer Link

Otras preguntas

what is fractions equivalent by 8/3
Which answer best completes the sentence? Of all the dancers in the ballet, Giselle was by far the __________ . A. most gracefullest B. more graceful C. the gra
How do I use the distributive law to factor 2a + 2b?
at 6 a.m. the temperature was -8 Celsius and noon the temperature was 3 Celsius what was the change of temperature between 6 a.m. and noon
destitute A. deprived B. stubborn C. unruly D. wealthy
In eighteenth-century English courts, defendants had to appear at their trials wearing ____. A. inflections B. ploys C. manacles D. manifestations
6 1/4 % written in decimal form please
How do you solve 13 divided by 585
Centrifugal force increases with
#1: The atomic number of an atom is equivalent to which of the following? A. the number of protons plus the number of neutrons in the nucleus B. the number of e