
Answer:
$1,564,800
Explanation:
Year  Purchased Quantity (Units)  Cost per unit  Total Cost
2017 Â Â Â Â Â Â Â Â 4,000 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $160 Â Â Â Â Â Â Â $640,000
2018 Â Â Â Â Â Â Â 10,000 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $220 Â Â Â Â Â Â $2,220,000
2019 Â Â Â Â Â Â Â 16,000 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $320 Â Â Â Â Â $5,120,000
(A) Sales Revenue
2019 Â Â Â Â Â Â Â 18,400 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $392 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $7,212,800
(B) Less: Cost of Goods Sold (LIFO)
2019 Â Â Â Â Â Â Â (16,000 x $320) Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â ($5,120,000)
2018 Â Â Â Â Â Â Â {(18,400 - 16,000) x $220} Â Â Â Â Â ($528,000)
(A - B)Gross Profit                                    $1,564,800