alexismb7365 alexismb7365
  • 12-02-2020
  • Mathematics
contestada

Jonathan and his two friends want to share 2.72 pounds of gum balls. If they share the gum balls evenly, how many pounds of gum balls will each person get?

Relax

Respuesta :

jmroberts
jmroberts jmroberts
  • 12-02-2020
2.72Lbs / 3 people = 0.91Lbs per person
Answer Link

Otras preguntas

Why were many Indians unhappy with Oklahoma becoming a state?
Use a ratio to compare the values. Simplify the ratio. 12 yd to 20 ft A. 5 : 9 B. 3 : 5 C. 5 : 3 D. 9 : 5
the total area formed by a triangle with a base of 4 1/4 inches and a height of 10 inches and rectangle that is 10 inches by 4 1/4 inches
Find the proportion. Test is worth 50 points; test score of 84%
How do I factor x^2+4x+20
18x3=54 How do I get a distributive property
Explain,based on the motion of the gas particles,how the gas is causing the tubes to spin around as shown in the diagram above.
Which number will have the same result when rounded to the nearest ten or hundred A-97 B-118and5 C-179 D-5091
The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price?
What is 3/49 simplified?