
Answer:
The sales must grow in 1125 units
Consider:
Price: $80
Variable costs: $45
Total fixed costs: $80.000
Sales level: 2500
Marketing expense: $90.000
Total revenue       $200.000
(-)Variable costs      $ 112.500 Â
(-)Total fixed costs    $  80.000
______________________________
Profit               $  7.500
Marketing expense: $90.000 /$80 price=1125 units